Knížka mě doslova magneticky přitáhla v knihkupectví.
Pravidlo 5 vteřin prý umí měnit život. 😂
Tak to jsem zvědavej.
Koupil jsem si ji jako čtení na dovolenou.
Vypadá to děsně jednoduše. Zajímalo by mě, o čem je celá knížka. 😂
Autorka Mel Robbins hned na úvodu říká, že pravidlo 5 vteřin si vymyslela, aby dokázala ráno vstát z postele a neposouvala budík.
To znám…
Také říká, že jí bylo 41 a potýkala se se spoustou problémů ohledně peněz, práce i manželství. Každé ráno se probouzela ustrašená.
Ne, že bych to obdivoval. Ale tyhle opravdové příběhy, kde nehrajou hlavní roli hrdinové, kteří zbohatli do 30 založením byznysu z garáže, mě tak nějak baví mnohem víc.
Co mě tedy na knížce zaujalo?
Pravilo 5 vteřin – zápisky
Motivace je blud a je k ničemu. Jedině akce a plnění úkolů vás někam posune. Motivace za vás nic neudělá. Je zbytečné hledat motivaci. Raději něco dělejte.
Napadlo mě, že úkoly v to-do listu bych si mohl číslovat od 5 do 0. Tedy pozpátku. Člověk by se těšil, až bude mít 0 úkolů. Ne až dojde k úkolu číslo 10.
Psychologie pravidla říká, že fuguje, protože počítáte do 0 a pak musíte něco udělat. Kdybyste počítali obráceně, tedy od 1 do 5, tak prostě jenom pokračujete dál. 6, 7, 8, 9, … a neuděláte nic.
Každé zaváhání vysílá signál plný stresu do vašeho mozku. Je to červená vlajka. Impuls, který vám bere energii a elán do práce.
Postrčit věci dopředu je odvážný krok, který naopak vysílá pozitivní signály do mozku. Dalo by se říct, že je to příval nové energie.
Máme často jasnou představu o tom, jak věci dopadnou. A ta nás často paralyzuje v konání. No… a co když se prostě mýlíme?
Na co čekáte?! Máte jen jeden život a ten už znova nezačne.
Když sedíme plní strachu a obav a přemýšlíme o všech možných negativních následcích, naše mysl ty negativa ještě zvětší. Je to trik mozku, kterým se nás snaží udržet v bezpečí. Oblafněte ho… 5, 4, 3, 2, 1.
Už teď jste schopni udělat vše, co potřebujete, abyste dosáhli svých cílů. A to i navzdory tomu, jak se u toho cítíte.
Jestli chcete něco udělat, přestaňte myslet na to, jaký z toho máte pocit. A prostě to udělejte!
Produktivita není nic jiného než schopnost mít pod kontrolou rozptýlení.
Když přijde krize, začnete váhat a vaše mysl začne vytváře všechny důvody proč něco neudělat, tak si představte, co by udělalo vaše budoucí „já“.
Obavy nic nevyřeší. Dělání starostí nám zbytečně bere čas.
Když se v nějaké situaci necítíte dobře, často právě jenom proto, že si vytváříte negativní obrazy jak to dopadne, tak si řekněte: Jak chci na tuhle situaci vzpomínat?
Stresující situace nejsou stresující, ale vzrušující. Zkuste o nich takhle mluvit a přemýšlet. Mozek na „stres“ reaguje tak, že vytváří další stres, aby vás ochránil. Na slovo „vzrušující“ vytváří pozitivní podněty, aby si to ještě víc užil. Jednoduchý trik.
Knihu Pravidlo 5 vteřin určitě doporučuju. Je to rychlé čtení. Knížka je prošpikovaná celou řadou příběhů (referencí), které vás můžou inspirovat, nebo dokonce nakopnout k akci.
Pravidlo není žádná raketová věda. Celou dobu, co jsem knížku četl, jsem si říkal, o čem to jako bude… 😀 Kniha nabízí pohled na pravidlo 5 vteřin z různých úhlů a vysvětluje jej různými vědeckými důkazy.
Už samotný fakt, že s touto motivační knihou strávíte pár hodin, vám určitě dodá novou energii a elán do práce a plnění úkolů.