Dušan Souček

Obsah článku

Pravidlo 5 vteřin – recenze a zápisky

Obsah článku

Knížka mě doslova magneticky přitáhla v knihkupectví.

Pravidlo 5 vteřin prý umí měnit život. 😂

Tak to jsem zvědavej.

Koupil jsem si ji jako čtení na dovolenou.

Vypadá to děsně jednoduše. Zajímalo by mě, o čem je celá knížka. 😂

kniha pravidlo 5 vterin

Autorka Mel Robbins hned na úvodu říká, že pravidlo 5 vteřin si vymyslela, aby dokázala ráno vstát z postele a neposouvala budík.

To znám…

Také říká, že jí bylo 41 a potýkala se se spoustou problémů ohledně peněz, práce i manželství. Každé ráno se probouzela ustrašená.

Ne, že bych to obdivoval. Ale tyhle opravdové příběhy, kde nehrajou hlavní roli hrdinové, kteří zbohatli do 30 založením byznysu z garáže, mě tak nějak baví mnohem víc.

Co mě tedy na knížce zaujalo?

Pravilo 5 vteřin zápisky

Motivace je blud a je k ničemu. Jedině akce a plnění úkolů vás někam posune. Motivace za vás nic neudělá. Je zbytečné hledat motivaci. Raději něco dělejte.

Napadlo mě, že úkoly v to-do listu bych si mohl číslovat od 5 do 0. Tedy pozpátku. Člověk by se těšil, až bude mít 0 úkolů. Ne až dojde k úkolu číslo 10.

Psychologie pravidla říká, že fuguje, protože počítáte do 0 a pak musíte něco udělat. Kdybyste počítali obráceně, tedy od 1 do 5, tak prostě jenom pokračujete dál. 6, 7, 8, 9, … a neuděláte nic.

Každé zaváhání vysílá signál plný stresu do vašeho mozku. Je to červená vlajka. Impuls, který vám bere energii a elán do práce.

Progress guru audioknihy

Postrčit věci dopředu je odvážný krok, který naopak vysílá pozitivní signály do mozku. Dalo by se říct, že je to příval nové energie.

Máme často jasnou představu o tom, jak věci dopadnou. A ta nás často paralyzuje v konání. No… a co když se prostě mýlíme? 

Na co čekáte?! Máte jen jeden život a ten už znova nezačne.

Když sedíme plní strachu a obav a přemýšlíme o všech možných negativních následcích, naše mysl ty negativa ještě zvětší. Je to trik mozku, kterým se nás snaží udržet v bezpečí. Oblafněte ho… 5, 4, 3, 2, 1.

Už teď jste schopni udělat vše, co potřebujete, abyste dosáhli svých cílů. A to i navzdory tomu, jak se u toho cítíte.

Jestli chcete něco udělat, přestaňte myslet na to, jaký z toho máte pocit. A prostě to udělejte!

Produktivita není nic jiného než schopnost mít pod kontrolou rozptýlení.

Když přijde krize, začnete váhat a vaše mysl začne vytváře všechny důvody proč něco neudělat, tak si představte, co by udělalo vaše budoucí „já“.

Obavy nic nevyřeší. Dělání starostí nám zbytečně bere čas.

Když se v nějaké situaci necítíte dobře, často právě jenom proto, že si vytváříte negativní obrazy jak to dopadne, tak si řekněte: Jak chci na tuhle situaci vzpomínat?

Stresující situace nejsou stresující, ale vzrušující. Zkuste o nich takhle mluvit a přemýšlet. Mozek na „stres“ reaguje tak, že vytváří další stres, aby vás ochránil. Na slovo „vzrušující“ vytváří pozitivní podněty, aby si to ještě víc užil. Jednoduchý trik.

Progress guru audioknihy

Knihu Pravidlo 5 vteřin určitě doporučuju. Je to rychlé čtení. Knížka je prošpikovaná celou řadou příběhů (referencí), které vás můžou inspirovat, nebo dokonce nakopnout k akci.

Pravidlo není žádná raketová věda. Celou dobu, co jsem knížku četl, jsem si říkal, o čem to jako bude… 😀 Kniha nabízí pohled na pravidlo 5 vteřin z různých úhlů a vysvětluje jej různými vědeckými důkazy.

Už samotný fakt, že s touto motivační knihou strávíte pár hodin, vám určitě dodá novou energii a elán do práce a plnění úkolů.

Dušan Souček

Dušan Souček

Doporučujeme:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *