Dušan Souček

Obsah článku

Tvorba webu: ukážeme vám 5 jednoduchých a praktických nástrojů

Obsah článku

Tvorba webu bez investice? 

Potřebujete postavit web v krátkém čase?

Neumíte programovat a nejste technický typ, ale přesto si chcete postavit web?

Potřebujete efektivně vybudovat landing page pro váš prodej?

Právě v tomto článku se dozvíte, jak na tvorbu webu. Prozradíme vám jednoduché nástroje na tvorbu webu. Některé z nich jsou dokonce zdarma. Máte tak jedinečnou možnost dozvědět se, jak si udělat web prakticky zadarmo a sami. 

Obsah článku

Pro koho je článek vhodný?
Co ještě musíte vědět
WordPress
MioWeb
Webnode
OptimizePress
Wix
Jaký nástroj nakonec vybrat
Nejlepší volba

Pro koho je článek vhodný?

Náš článek je vhodný pro všechny, které zajímá tvorba webu. Věřte, že vytvoření vašich webových stránek nemusí být nutně drahé. Nemusíte zbytečně platit vývojáře, pokud nepotřebujete složité řešení. Ukážeme si, jaká je tvorba webu na míru díky jednoduchým online nástrojům. Skvělé je, že skoro vše zvládnete jednoduše sami. 💪

tvorba webu

Co potřebujete, než se pustíte do tvorby webu?

Není toho moc. Nicméně každý web potřebuje ke své funkčnosti dvě věci – doménu a webhosting. Zatímco domény koupíte za několik desítek až stovek korun, hosting je o poznání levnější. Pokud nevíte, jak zaregistrovat doménu nebo zprovoznit webhosting, určitě to zvládnete s návodem. 💻 Případně oslovte někoho zkušenějšího. Pak už bude tvorba webu hračka.

Nevíte, co si představit pod pojmem doména nebo hosting webu? Doména je v podstatě jasný identifikátor vašeho webu, je to třeba www.dusansoucek.cz. Oproti tomu webový hosting je pronájem prostoru na serveru. 

Přečtěte si také naši recenzi webhostingu Wedos. Je levný a vhodný zejména na menší projekty.

Tvorba webu ve WordPressu zdarma

WordPress je dnes snad nejoblíbenějším nástrojem pro tvorbu webu. Jedná se o svobodný redakční publikační systém pod licencí „open source“ (GNU GPL). Jeho oblíbenost dokazují i čísla. Poslední verze měla okolo 180 milionů stažení. ✅ Odhaduje se, že je na něm postaveno až 33 % webových stránek na světě. Rozhodně se tak jedná o dobrou volbu. 

tvorba webu wordpress

Samotný CMS je zdarma

WordPress je zdarma. 🤑 Můžete si ho kdykoli stáhnout a nainstalovat na svůj web. Některé webhostingy dokonce umí nainstalovat WordPress jednoduše jedním kliknutím. WordPress umožňuje snadno vytvářet webové stránky, blogy, publikovat články a další. Má dokonce nespočet pluginů a dalších rozšíření. 

Šablony zdarma, nebo profesionální placené

Právě díky tomu, že je WordPress tak rozšířený, najdete na něj mnoho šablon zdarma. Šablony nainstalujete a máte hotovou grafickou stránku webu. Můžete je také jednoduše upravovat. Existuje nespočet šablon zdarma. Pokud ale chcete kvalitnější šablony, budete si muset připlatit. Většinou jsou zpoplatněné v řádech desítek dolarů. Samozřejmě si můžete nechat vyvinout i šablonu na míru. 

+ velká základna uživatelů i vývojářů
+ snadná instalace
+ snadná tvorba webu
+ administrace v češtině
+ obrovské množství šablon zdarma
+ profesionální placené šablony
+ nespočet vylepšení a funkcí formou pluginů

– potřeba dobře nastavit zabezpečení
– lehce složitější než jiné nástroje pro tvorbu webu

Prodejní a funkční MioWeb

Potřebujete postavit jednoduchý web? MioWeb je skvělou volbou pro vaše jednoduché projekty. Tvorba webu je s MioWebem snadná. Rozhodně snazší než třeba WordPress. Představte si, že si vytvoříte funkční prodejní web bez programování. Jednoduše si vše přizpůsobíte, jak potřebujete. Slouží k tomu intuitivní vizuální editor. Právě tady můžete měnit bloky, upravovat jejich velikost nebo třeba vkládat nové předdefinované prvky. 

tvorba webu

Tvorba webu ve znamení šablon

Samozřejmě i MioWeb pro vás má nachystané šablony. A není jich málo. Pomocí předchystaných šablon si vytvoříte nové webové stránky snadno. 💯 Detaily si můžete snadno doladit. Stejně tak se skvěle pracuje s předdefinovanými obsahovými bloky. Jednoduše přidáte třeba nový obsah za pár sekund.

TIP: Přečtěte si zkušenosti s MioWebem za 8 let. Jak mi vyhovuje? Řeknu vám to narovinu. Informace z první ruky. 

+ postaveno na WordPressu
+ možnost snadno upravovat šablony a skládat celé stránky
+ mnoho šablon ke stažení
+ jednoduchá tvorba webu i pro začátečníky
+ nespočet detailů, které můžete přizpůsobit k obrazu svému
+ podpora v češtině

– nevhodný pro složitější weby
– nutnost platit licenci na každý jeden web

Webnode: snadná tvorba webu zdarma

Zajímavou alternativou může být také Webnode. Možná si nástroj pamatujete z minulosti. Potom věřte, že od té doby prošel mnoha změnami k lepšímu. Umí toho už mnohem víc. Využívá ho více než 40 milionů uživatelů, takže to rozhodně není zanedbatelný nástroj. Pomocí Webnode si vytvoříte jednoduše vlastní webové stránky bez nutnosti umět programovat

Vytvořte si snadno internetový obchod díky Webnode

Věděli jste, že díky Webnode si lehce vytvoříte třeba internetový obchod. 🛒 Systém už pro to má nachystané šablony. Stačí jen využít jednu z nich a naplnit e-shop zbožím. Všechno ostatní už je připravené ihned k použití a plně funkční. 

+ jednoduchý systém úprav
+ mnoho šablon k použití
+ tvorba webu bez programování
+ česká lokalizace a podpora
+ neomezený počet webů na jednom účtu

– na první pohled složitější administrace
– obtížné až nemožné upravování CSS

OptimizePress jako náhrada MioWebu

Především v zahraničí je také celkem oblíbený OptimizePress. Prezentuje se především jako nástroj pro tvorbu landing pages. Umí je vytvořit skutečně do nejmenších detailů. Velkou nevýhodou ovšem je, že OptimizePress není lokalizován do češtiny. Pokud dokonale neovládáte angličtinu, budete mít nejspíš trochu problém. 

optimizepress

Jestliže se na OptimizePress zaměříte detailněji, snadno zjistíte, že se jedná o vhodnou alternativu k MioWebu. Navíc ještě levnější. Díky rozhraní OptimizePressu vytvoříte prakticky to stejné, co na MioWebu. Výhodou je, že na OptimizePressu vystavíte snadněji e-shop než třeba na MioWebu. 

+ náhrada MioWebu
+ levnější varianta MioWebu
+ mnoho šablon, které můžete využít
+ propracované možnosti úprav šablon
+ možnost poskládat web do nejmenšího detailu

– chybí česká lokalizace a česká podpora

Oblíbený Wix

Dalším systémem, jako je třeba WordPress nebo jeho alternativa MioWeb, je také Wix. Ten nabízí poměrně jednoduché uživatelské rozhraní. Pomocí něho si můžete vystavět takový web, jaký se vám zachce. Je to snadné, zvláště když máte více než 500 šablon, které můžete využít. Vše v editoru upravujete lehce na principu Drag & Drop. Upravíte si tak každý detail. Problémem není ani responzivní design. 📱 Wix s ním samozřejmě počítá.

wix a tvorba webu

+ opravdu snadné rozhraní pro úpravy webu
+ velké množství šablon
+ progresivní, stále rostoucí nástroj na tvorbu webu
+ možná vůbec nejkomplexnější nástroj pro webnedokonalá česká


– lokalizace a podpora pouze v angličtině

Stále se nemůžete rozhodnout?

Tvorba webu není jednorázová záležitost. Proto je důležité opravdu správně zvolit vyhovující nástroj. Promyslete si, k čemu vlastně chcete nový web používat. Bude složitý, nebo naopak jednoduchý? Potřebujete web plný obsahu, prodejní landing page nebo dokonce e-shop? Také podle toho se může výsledný nástroj lišit. Položte si tyto otázky a dejte si čas na ně podrobně odpovědět

Ještě, než se pustíte do tvorby webu, podívejte se na další online nástroje, které můžete využít. Oblíbené nástroje na tvorbu webu, marketing, komunikaci a mnoho dalšího. 

Jako nejlepší volba se jeví WordPress a Mioweb

Pokud pomineme nástroje, které nemají českou lokalizaci, což může být pro mnoho uživatelů překážka, stojí za zmínku dva hlavní. Je to WordPress a MioWeb. 🔝 Prakticky by měl zvítězit WordPress, protože MioWeb je řešení postavené právě na WordPressu. My bychom to rozsekli následovně.

Jestliže chcete mít svobodnější ruku a jste zdatnější ve tvorbě webu, jednoznačně sáhněte po čistém WordPressu. Dokonale si ho přizpůsobíte k obrazu svému.

Pokud naopak chcete mít s tvorbou webu co nejméně práce, je vhodnější volbou MioWeb. Postavit schopný web na MioWebu bude určitě snazší a rychlejší než na čistém WordPressu. Ovšem počítejte s tím, že budete mít svázanější ruce. 

Michal Černý

Michal Černý

Doporučujeme:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *